تاریخچه شیرآلات

تاریخچه شیرآلات

شیر (شیرآلات) چیست؟

شير وسيله  ای است معمولاً فلزی كه از آن برای باز و بست و تنظيم جريان مايعات و  گازها استفاده می شود. شيرآلات به دو گروه بهداشتی كه همان شيرآلات  ساختمانی و خانگی هستند و شيرآلات صنعتی تقسيم می شود. ترجمه واژه شيرآلات بهداشتي به انگليسی، faucet  یا  sanitary taps و شيرآلات صنعتی،  industrial valve مي باشد. امروزه شيرآلات نه تنها وسيله ای برای استفاده  راحت تر از آب، بلكه وسيله ای برای استفاده بهينه از آب در جهت رفع معضل كم  آبی در جهان به شمار می آيد.

واژه شیر (شیرآلات) از کجا  آمده است؟

از آنجا كه در دوران باستان،  پادشاهان شير جنگل را نماد قدرت می پنداشتند، مهار كردن چنين موجودی نشانه  توان كنترل و قدرت بی اندازه به حساب می آمد. در نتيجه برای تزئين بناها و  آب نماها از سرِ شير يا كل بدن او استفاده می كردند. حتی پس از ساخت شير آب  فلزی نيز، روند تزئین اهرم باز و بسته كردن آب با سرِ شیر همچنان ادامه  یافت. احتمالا، بر روی اهرم اولين شيرهايی كه وارد ايران شدند نيز سر شير  قرار داشته و مردم بجای اينكه برای قطع و وصل جریان آب از جمله "اهرم را  بچرخان" استفاده كنند، می گفتند "شير را ببند/ باز كن". اين اصطلاح با وجود  حذف قسمت تزئينی به شكل شير از شيرهای آب ،تا به امروز استفاده می شود.

تاریخچه شیرآلات در جهان

تاریخچه شیرآلات به دوران باستان بر می گردد. ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از لوله کشی و  شیرآلات برای هدایت آب به فواره ها و خانه های خصوصی استفاده می شد، بطور  مثال در قصر سلطنتی مینوآن (Minoan) در جزیره کرِت (Crte) علاوه بر لوله  های سفالینه برای لوله کشی و آبیاری، شیرهای نصب شده ای از جنس طلا، نقره و  سنگ مرمر نیز وجود داشت. بین سال های ۱۰۰۰ قبل از میلاد تا ۴۷۶ بعد از  میلاد استفاده از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای در حمام های  خصوصی و عمومی رونق گرفت. در قرن چهارم میلادی نیز رومیان از لوله کشی و  شیرآلات برای هدایت آب به ۱۱حمام عمومی، ۸۵۶ حمام خصوصی و ۱۳۵۲ فواره و آب  انبار استفاده می کردند.

در گذشته، شیر آب سرد و گرم خروجی واحدی نداشتند و آب خروجی از عَلَم مستقل هر کدام یا  بسیار سرد بود و یا بسیار گرم. در سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۱۶ شمسی)، آلموئِن،  دانشجوی ساکن شهر سیاتل واشنگتن، دست خود را زیر آب جوش خروجی از عَلَم آب  گرم سوزاند. در نتیجه این حادثه ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی (که آب  سرد و گرم بطور همزمان از یک علم خارج می شود) در ذهن او شکل گرفت. طرح  اولیه او مورد قبول واقع نشد و بین سال های ۱۹۴۰میلادی (۱۳۱۹ شمسی) و  ۱۹۴۵میلادی (۱۳۲۴ شمسی) او موفق شد یک شیر کلاسیک مقبول با عملکرد مناسب طراحی کند. بالاخره مردم میتوانستند دمای آب خروجی از شیر را تنظیم کنند تا به دمای دلخواه خود برسند.                                               

 منبع: برگرفته از مجله صنعت آبکاری، زمستان ۸۸                        

20 آذر 1397

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
گارانتی و خدمات پس از فروش
گارانتی کلیه قطعات به مدت 5 سال از تاریخ تحویل خواهد بود و خدمات پس از فروش نیز به مدت 10 سال قابل اجرا می باشد.

شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش جهت کلیه شیرآلات تولیدی شرکت موست
1) کلیه شیرآلات از نوع برنج  با آبکاری کروم می باشد.
2) کلیه کارتریجهای مصرفی ساخت اروپا و یا تحت لیسانس اروپا می باشد.
 3) کلیه شلنگهای رابط پیسوار دارای بالاترین کیفیت استاندارد ایران می باشد.
 4) شیرآلات دارای دو گواهینامه رسمی استاندارد ایران می باشد.

خدمات پس از فروش شامل کلیه قطعات موجود و مصرفی شیرآلات و تجهیزات جانبی  بوده و به طور مستمر و منظم از جانب واحدهای خدمات پس از فروش مستقر در  تهران و شیراز و نمایندگی شهرهای دیگر قابل پشتیبانی می باشند.
کلیه موارد زیر شامل شامل گارانتی نمی باشد:
1) ورود هر گونه شن ، ماسه و ضایعات در اثر حذف فیلتر که منجر به بروز اشکال در عملکرد شیرآلات گردد.
2) استفاده از هر گونه مواد شیمیایی اسیدی مانند جوهر نمک  و یا مواد اسیدی  غیر استاندارد که منجر به آسیب دیدگی و یا سیاهی آبکاری گردد.
3) هر گونه استفاده غیر استاندارد از قبیل ضربه غیر متعارف به شیرآلات و  استفاده از ابزار نا مناسب و غیر استاندارد در هنگام نصب که منجر به آسیب  دیدگی آبکاری و بدنه و تجهیزات شیرآلات گردد.
4) نصب شیر و یا دستکاری آن توسط افراد غیر متخصص
5) خسارت ناشی از سرما زدگی و ترکیدن شیر در اثر برودت غیر متعارف هوا

توجه : جهت رسوب زدایی و بر طرف نمودن رسوب حاصل از آب بر روی آبکاری  شیرآلات، هر از چند مدت با استفاده از سرکه رقیق شده و دستمال نرم نسبت به  تمیز نمودن شیرآلات اقدام نمایید.


اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...