انواع علم دوش حمام

در ادامه به معرفی انواع علم دوش حمام میپردازیم:

علم حمام ثابت:


 انواع علم دوش ثابت که به دیوار متصل می‌شوند و امکان جابجا کردن آنها وجود ندارد، شامل اولین دوش‌های خانه‌های قدیمی هم می‌‌شود. علم دوش حمام ثابت دوش حمام یکپارچه‌ای است که طرفداران خود را داشته و در بین تولیدات برندهای مختلف شیرآلات تنوع زیادی دارند. علم دوش ثابت یا ساده دارای تکنولوژی خاصی نیست و معمولا از یک میله و سری تشکیل شده‌ است. اگر می‌خواهید دوش مقرون به صرفه‌ای خریداری کنید این نوع گزینه خوبی است البته باید توجه کنید که طول و ابعاد آن مناسب باشد چراکه معمولا ارتفاعش قابل تنظیم نیست. 

علم حمام متحرک:

 علم متحرک با مدل‌های زیاد پایه‌ای برای نگهداشتن سر دوش دارد. ظاهر لوله آب علم حمام متحرک یا تلفنی شبیه به تلفن‌های قدیمی است و سردوش آن قابلیت تنظیم فشار آب را دارد که با چرخش سری، فشار آب کم و زیاد می‌شود. اگر می‌خواهید برای خرید دوش زیاد هزینه نکنید و همزمان به‌دنبال دوشی کاربردی هستید که از پایه جدا شده و به‌راحتی کار شست شوی بدن را انجام دهید این مدل انتخاب خوبی است.

علم حمام دوکاره:

 دوش حمام یا علم دوش حمام دو کاره همزمان دو وظیفه را انجام می‌دهد و شامل یک علم ثابت و یک علم متحرک تلفنی است. علم ثابت قابلیت تنظیم ارتفاع دارد که به‌راحتی تنظیم می‌شود و علم دوش متحرک از قاب خود به‌راحتی جدا شده و قابلیت جابجا شدن دارد. این مدل طرفداران زیادی داشته و گرانتر از دو مدل قبلی است.

علم حمام روکار:

 اکثر علم‌های دوش موجود در بازار از نوع روکار هستند. در این نوع از علم تمامی اجزای علم حمام چون لوله، سردوش و شیر آن روی کار نصب می‌شود.

علم حمام توکار:

 لوله علم دوش توکار از زیر کاشی‌ رد شده و درون دیوار قرار می‌گیرد و تنها سردوش و شیر آن روی دیوار نصب می‌شود. این نوع فضای کمی از حمام را اشغال می‌کند. 

پنل دوش حمام یا شاورپنل:

 پنل دوش حمام جزو علم‌های حمام روکار و چندکاره است که معمولا یک سری بزرگ دارد. پنل بلند با عرض کم است که روی آن تعدادی سری دوش از بالا به پایین قرار گرفته و به دیوار نصب می‌شود. 

مزایای شاورپنل

 • نصب پنل‌های دوش آسان و به‌سرعت انجام شده و مستقیم به سیستم لوله‌کشی موجود و دیوار متصل می‌شوند.
 • پنل‌ها قابلیت استفاده در حمام با متراژهای مختلف را دارند.
 • در پنل‌ از یک سیستم لوله‌کشی برای سری‌های مختلف دوش استفاده می‌شود که آب کمتری استفاده کرده و باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و هزینه‌ها می‌شود.
 • قیمت پنل دوش و هزینه‌ نگهداری آن نسبت به یونیورست کمتر بوده و نصب و نگهداری آن هم ساده‌تر است.

معایب شاورپنل

 • با توجه به نوع پنل و حداقل میزان جریان آب در آن، امکان استفاده همزمان از سری‌های مختلف دوش وجود ندارد.
 • پنل‌ روی دیوار نصب شده و جریان آب آن تنها از یک سمت است و با اینکه در بعضی طرح‌ها در سر یا زاویه پنل اسپری قرار داده‌اند اما باز نمی‌تواند پوشش کاملی داشته باشد.
 • پنل‌ها دارای محدودیت در طراحی بوده و معمولا ظاهر یکسانی دارند. برای خرید نمونه‌های متفاوت‌تر باید هزینه بیشتری پرداخت کرد.

مطلب مرتبط: پنل دوش هوشمند؛ امکاناتش باورنکردنیه!

یونیورست حمام:

 یونیورست علم حمامی توکار و چندکاره‌ای ‌است‌ که روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. سری‌های مختلفی دارد که روی هریک سیستمی شبیه به جت شاور قرار گرفته است. در یونیورست حجم زیادی از آب با سری‌های مختلف اسپری شده و معمولا قسمت بزرگی از داخل دیوار را برای لوله‌کشی می‌گیرد.

مزایای یونیورست

 • امکان تنظیم و کنترل سری‌های مختلف دوش را داشته و همه افراد چه قد بلند چه کوتاه می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • یونیورست طوری طراحی شده که سری آن با گردش 360 درجه می‌تواند همه جهات را پوشش دهد.
 • سری‌های مختلف یونیورست سیستم لوله‌کشی مستقل داشته که هر کدام حداکثر میزان فشار آب را دارند.
 • یونیورست سیستم لوله‌کشی گسترده‌ای داشته که امکان نصب سری‌های مختلف در قسمت‌های متفاوت از کف تا سقف را فراهم می‌کند که باعث زیبای ظاهری آن می‌شود.

معایب یونیورست

 • نصب یونیورست نیاز به لوله‌کشی گسترده داشته و برای هر سری دوش باید از یک سیستم لوله‌کشی مجزا استفاده شود در نتیجه باید برای لوله‌کشی آن بازسازی اساسی انجام داد.
 • علاوه بر هزینه بالای خرید یونیورست باید زیربنای کار تغییر کرده و ساختار جدیدی نصب شود که هزینه نصب و راه‌اندازی آن را هم بالاتر می‌برد.

علم حمام با قابلیت‌های مدرن و پیشرفته

امروزه دوش‌های یونیورست یا شاورپنل با قابلیت‌های پیشرفته و متنوعی ساخته می‌شوند که کاربردهای دوش را بالا برده و امکانات و آسایش بیشتری هنگام دوش گرفتن برای شما فراهم می‌کند. هنگام خرید توجه کنید که این دوش‌ها قیمت بالایی داشته و لاکچری محسوب می‌شوند. این قابلیت‌ها شامل:

 • قابلیت ماساژ (علم دوش ماساژوردار)
 • قابلیت نورپردازی
 • امکان چرخش 360 درجه
 • قابلیت تنظیم دقیق دما و فشار آب

ویژگی‌های فنی علم دوش حمام

علم دوش حمام باید از نظر فنی و ظاهری استانداردهای لازم را داشته باشد چراکه در فضای مرطوب قرار گرفته و برای دوام بالا باید از مواد مقاوم در مقابل رطوبت و گرما ساخته شود. برای اینکه علم دوش حمام استاندارد باشد باید اجزای مختلف چون بدنه، لوله، شلنگ، شیرآلات و سردوش آن استاندارد باشد.

بدنه: 

جنس بدنه علم دوش حمام معمولا از استیل، برنج، پلاستیک و آلومینیوم است. نوع استیل مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارد، علم آلومینیومی بسیار سبک است، علم ساخته شده از برنج زیبایی خاص ولی قیمت بالایی دارد و نوع پلاستیکی با مقاومت بالا در مقابل خوردگی اما به دلیل مقاومت مکانیکی و زیبایی ظاهری پایین کمتر از انواع دیگر استفاده می‌شود. معمولا جنس بدنه دوش‌ها از برنج و استیل است که هر دو مقاومت بالایی مقابل زنگ زدگی و پوسیدگی دارند.

لوله: 

رطوبت و گرمای آب باعث می‌شود لوله‌ها به مرور زمان زنگ زده و پوسیده شوند. قبل از خرید دوش باید توجه کنید که بهتر است جنس لوله از استیل باشد چراکه استیل فلزی ضد زنگ و مقاوم است و عمر علم حمام را بیشتر می‌کند.

اتصالات: 

برای اینکه دوش به مرور زمان نشتی نداشته باشد بهتر است اتصالات سری دوش به لوله جوش خورده و به صورت پیچی یا اهرمی نباشد. چراکه هر چقدر هم که پیچ و اهرم قوی باشد به مرور زمان آسیب دیده و باعث نشتی می‌شود.

شلنگ: 

شلنگ باید طول مناسب داشته و نشتی نداشته باشد. شلنگ آبکاری شده بهترین کیفیت و کمترین نشتی را داشته و شلنگ‌های با قابلیت کشسانی کارایی بهتری دارند. شلنگ فنری بهداشتی استیل ضد زنگ یکی از انواع شلنگ‌های موجود در بازار است که هرچه فنر آن مرغوبتر باشد کیفیت و انعطاف‌پذیری بالاتری هم دارد.

شیرآلات: 

شیرآلات و قطعات آن جزو مهمترین بخش‌های علم دوش حمام است که ارتباط مستقیمی با دوام دوش دارد. برای خرید دوش حمام پیشنهاد می‌شود جنس فلز قطعات از نوع برنج باشد چراکه برنج جزو بهترین فلزات برای شیرآلات است.

سردوش: 

کیفیت سردوش، لذت حمام کردن را برای شما بیشتر می‌کند. سردوش باید حفره‌هایی منظم و استاندارد داشته و به مرور دچار رسوب نشود. رسوب باعث مسدود شدن مسیر آب شده و باعث گرفتگی و کم شدن فشار آب می‌شود. امروز علم دوش حمام دارای سر دوش‌های زیبا و متنوع است که می‌توان با توجه به بودجه و انتظاراتتان آن‌ها را خریداری کنید.

شکل ظاهری علم دوش حمام

انتخاب فرم و ظاهر علم دوش حمام کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. البته بهتر است شکل ظاهری علم حمام مانند تمام اجزای دکوراسیون داخلی با توجه به سبک دکوراسیون خانه و حمام شما انتخاب شده و رنگ علم دوش با رنگ کاشی‌های دیوار و سرامیک کف هماهنگی داشته باشد.

کیفیت علم دوش حمام

کیفیت علم دوش حمام بستگی به برند، کشور سازنده و تکنولوژی به کار رفته در آن دارد. اگر می‌خواهید سالها به‌راحتی از علم دوش حمام خود استفاده کنید، توصیه می‌شود از برندهای متفرقه خرید نکنید چراکه ممکن است طول عمر آن‌ها پایین باشد و هیچ ضمانت یا گارانتی ندارند.