شیر مخلوط چیست؟

هنوز هم در بعضی خانه های قدیمی ممکن است با شیرآلات تک آب سرد و گرم مواجه شوید که فقط جریان آب سرد یا گرم در اختیار کاربر می گذارد. با اینکه تکنولوژی رایج در زمان قدیم این نوع شیرآلات بوده است، امروزه نیز ممکن است بر حسب نیاز از شیرآلات تکی استفاده شود. این نوع شیرآلات کوچک تر و ارزان تر هستند و به خصوص به عنوان شیر توالت یا روشویی نصب می شوند. امّا به شما امکان دسترسی همزمان به آب گرم و سرد از یک خروجی را نمی دهند. برای حل این مشکل باید از شیر مخلوط استفاده کنید که، همان طور که از نامش پیداست، قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را در قالب یک جریان آب واحد دارد.

شیر مخلوط به نوعی از شیرآلات بهداشتی گفته می شود که می تواند آب سرد و گرم را، به واسطه مکانیزم خود، با یکدیگر ترکیب کند و از یک خروجی واحد در اختیار کاربر قرار دهد. از آنجا که امروزه تقریباً تمام انواع شیرآلات قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را دارند می توان گفت تنوع قیمت شیرآلات مخلوط به گستردگی تنوع طرح، رنگ و مدل های شیرآلات ساختمانی است. شیرآلات مخلوط ممکن است از نوع کلاسیک، اهرمی، پدالی و یا هوشمند باشد.

انواع شیر مخلوط

همانطور که بررسی شد، هر نوع شیرآلات بهداشتی که قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را داشته باشد در دسته شیرآلات مخلوط قرار می گیرد. مکانیزم انواع شیرآلات ممکن است در نحوه عملکرد و کار با آن تأثیرگذار باشد، امّا در قابلیت ترکیب آب سرد و گرم در قالب یک جریان واحد و از نوع مخلوط بودن شیرآلات تاثیری ندارد. برعکس، در صورتی که خروجی آب سرد و گرم از یکدیگر جدا باشد، شیرآلات با هر نوع مکانیزمی از نوع مخلوط نخواهد بود. پس می توان انواع شیر مخلوط را بر اساس مکانیزم (اهرمی، کلاسیک، پدالی و هوشمند)، کاربرد (روشویی، توالت، حمام و ظرفشویی) و محل نصب (توکار و روکار) دسته بندی کرد. قیمت شیر مخلوط با توجه به برند، مکانیزم، طرح و مدل، وزن گارانتی و... تعیین می شود و از شیر مخلوط ارزان تا لوکس تنوع دارد. جهت مشاهده انواع شیرآلات مخلوط می توانید به صفحه شیر مخلوط مراجعه نمایید.

خرید شیرآلات

شیر مخلوط اهرمی

شیر مخلوط اهرمی یکی از انواع شیرآلات اهرمی است که می تواند آب سرد و گرم را مخلوط کند و جریان حاصل را از یک خروجی واحد در اختیار کاربر قرار دهد. شیر مخلوط اهرمی دارای یک کارتریج یا مغزی شیر مخلوط است که به واسطه دسته اهرمی کنترل می شود. این نوع شیرآلات می تواند دارای یک دسته اهرمی برای کنترل هر دو جریان آب سرد و گرم و یا دو دسته اهرمی جداگانه برای کنترل آب سرد و گرم باشد؛ اما در نهایت یک جریان واحد آب در دمای مورد نظر شما از شیر مخلوط خارج می شود.

شیر مخلوط کلاسیک

شیر مخلوط کلاسیک همان شیرآلات بهداشتی کلاسیک با دو دستگیره پیچی است که یکی جهت کنترل آب سرد و دیگری جهت کنترل آب گرم به کار می رود. هر یک از دستگیره های پیچی دارای یک مغزی هستند که با حرکت در رزوه های تعبیه شده روزنه خروج آب را باز و بسته می کنند. این دو جریان آب درون شیر با یکدیگر ادغام می شود و یک جریان آب واحد در دمای دلخواه شما از شیر آب خارج می شود.

شیر مخلوط پدالی

شیر مخلوط پدالی یکی دیگر از انواع شیرآلات مخلوط است که به واسطه یک پدال پایی کنترل می شود. معمولاً دمای آب خروجی از شیرآلات پدالی به کمک شیرآلاتی که بر روی دیوار پشت سینک نصب شده است تنظیم می شود و با پدال پایی جریان آب برقرار و قطع می شود. شیر مخلوط پدالی برای استفاده در فضای عمومی مناسب است، چرا که نیاز به تماس دست با شیرآلات وجود ندارد.

شیر مخلوط لمسی

شیر مخلوط لمسی نیز یکی دیگر از انواع شیرآلات مخلوط به شمار می رود. بخش معینی از شیرآلات لمسی دارای سنسور است و با لمس آن نقاط جریان آب برقرار و قطع می شود. دمای آب نیز با توجه به مکانیزم این نوع شیرآلات یا بر روی پنل دیجیتال و یا توسط یک زبانه کوچک در کنار شیر تنظیم می شود. این نوع شیر مخلوط بیشتر در آشپزخانه کاربرد دارد.

شیر مخلوط لمسی

انواع شیر مخلوط بر اساس کاربرد

شیر مخلوط را می توان بر اساس کاربرد در چهار دسته شیر مخلوط روشویی، شیر مخلوط توالت، شیر مخلوط حمام و شیر مخلوط ظرفشویی دسته بندی کرد. شیرآلات مخلوط معمولا به صورت ست شیرآلات عرضه می شود تا امکان هماهنگی دکوراسیون در بخش های مختلف خانه وجود داشته باشد.

شیر مخلوط روشویی

منظور از شیرآلات مخلوط روشویی همان انواع شیر روشویی است که صرف نظر از مکانیزم اهرمی، کلاسیک، چشمی یا ... قابلیت ترکیب آب سرد و گرم را فراهم می آورد. شیر مخلوط روشویی از نظر کاربرد به مدل های معمولی، متحرک و شیر روشویی پایه بلند دسته بندی می شود و ممکن است به صورت روکار و یا توکار نصب شود.

خرید شیر روشویی

شیر مخلوط توالت

شیر توالت نیز در صورتی که به هر دو لوله آب سرد و گرم به صورت همزمان متصل باشد، و در صورت نیاز آب در دمای ولرم فراهم آورد، از نوع شیر مخلوط توالت به حساب می آید. شیر مخلوط دستشویی می تواند از نوع کلاسیک و یا اهرمی باشد. البته شیرآلات تک (که به آب سرد وصل می شود) هنوز هم در سرویس بهداشتی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد امّا به اندازه گذشته محبوبیت ندارد.

خرید شیر توالت

شیر مخلوط حمامی

همه افراد با یک دمای آب مشخص استحمام نمی کنند. طبیعتاً تنها شیرآلاتی در حمام قابل استفاده است که امکان ترکیب آب سرد و گرم را در اختیار کاربر قرار می دهد تا دمای آب را متناسب با سلیقه و نیاز خود تنظیم کند. شیر مخلوط حمامی می تواند از نوع هوشمند یا مکانیکی (اهرمی یا کلاسیک) باشد و به صورت روکار و یا توکار نصب شود.

خرید شیر حمام

شیر مخلوط ظرفشویی

شیر آشپزخانه مخلوط از متنوع ترین انواع شیر مخلوط است که در مدل های لمسی، دارای قابلیت کنترل صوتی، اهرمی و کلاسیک، دیجیتال و... در بازار موجود است. شیر مخلوط ظرفشویی نیز صرف نظر از مکانیزم عملکرد خود می تواند ترکیبی از آب سرد و گرم را در قالب یک جریان واحد آب در اختیار شما قرار دهد. قابلیت تنظیم دمای آب برای شیر ظرفشویی اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که از پر کردن لیوان آب تا شستشوی چربی روی ماهیتابه در زیر این پرکاربردترین شیرآلات منزل انجام می شود.

خرید شیر ظرفشویی

همانطور که بررسی شد، شیر مخلوط به انواع شیرآلاتی گفته می شود که قابلیت ترکیب آب سرد و گرم به صورت یک جریان واحد آب خروجی از شیر را دارند. در حال حاضر تقریباً تمام شیرآلات بهداشتی موجود در بازار به جز شیرآلات تکی از نوع مخلوط هستند. مکانیزم شیرآلات ممکن است در عملکرد و نحوه کار با آن اثر بگذارد، اما در قابلیت ترکیب آب سرد و گرم و مخلوط بودن شیرآلات تاثیری ندارد. شیرآلات مخلوط را می توان از نظر مکانیزم به انواع کلاسیک، شیر مخلوط اهرمی، پدالی و شیر مخلوط هوشمند تقسیم کرد. علاوه بر این، شیر مخلوط از نظر کاربرد به انواع شیر مخلوط روشویی، توالت، حمام و ظرفشویی و از نظر محل نصب به انواع روکار و توکار تقسیم بندی می شود. اگر در مرحله تصمیم گیری برای خرید شیرآلات بهداشتی و ساختمانی هستید و نیاز به مطالعه نکات مهم برای انتخاب مناسب ترین ست شیرآلات دارید، می توانید به راهنمای خرید شیرآلات مراجعه کنید.