امروزه استفاده از دستگاههای تصفیه هوا در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی رایج شده است. اما هنوز بسیاری از مردم خصوصا کسانی که در شهرهای کوچکتر زندگی می کنند ، در خصوص لزوم استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی تردید دارند.

آیا شما هم مثل بسیاری از مردم ، فکر می کنید هوای داخل منزل و محیط کارتان ، از هوای بیرون پاکیزه تر است؟ بسیاری از مردم گمان می کنند وقتی داخل منزل هستند نباید درباره آلودگی هوا زیاد نگران باشند. اما دانشمندان و محققان نظر متفاوتی دارند.

امروزه ثابت شده است که هوای محیط های بسته حتی می تواند خطرناک تر از هوای بیرون باشد. در اینجا به ۱۵ حقیقت تلخ درباره هوای داخل منازل اشاره می کنیم:

 1. هوای بسیاری از منازل به مراتب از یک کارگاه کوچک صنعتی آلوده تر است.
 2. پخت و پز ، سرخ کردن غذا، استعمال دخانیات ، نگهداری حیوانات خانگی ، استفاده از پاک کننده های مختلف شیمیایی مثل وایتکس ، استفاده از لوازم آرایشی و اسپری های مختلف ، حشره کش ها و خوش بو کننده ها از علل اصلی آلودگی هوای داخل منازل هستند.
 3. تحقیقات نشان می دهد که یک خانه معمولی علاوه بر گرد و غبار ، حاوی بیش از ۶۰ ماده شیمیایی سمی می باشد. بسیاری از این مواد سمی ، از محصولات پاک کننده حاصل می شوند.
 4. با توجه به تحقیقات علمی انجام شده در امریکا معلوم شده است که آلاینده های استنشاق شده توسط یک نوزاد که به صورت چهار دست و پا روی زمین راه می رود به اندازه ۴ سیگار در روز است. این آلاینده ها شامل : گرد و غبار ، پرز فرشها ، انواع قارچ و باکتری و … هستند.
 5. مطالعات انجام شده توسط EPA ( آژانس حفاظت از محیط زیست ) نشان می دهد که احتمال ابتلا به تومور از طریق تنفس مواد شمیمایی موجود در پاک کننده های خانگی ، سه برابر هوای بیرون است.
 6. به گزارش کالج آلرژی در امریکا ، ۵۰ درصد بیماری ها ناشی از آلودگی هوای داخل خانه و محیط های سربسته است.
 7. به گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) هوای محیط های سربسته مثل منازل و ساختمان ها ، ۲ تا ۱۰ برابر آلوده تر از هوای بیرون هستند.
 8. امروزه از هر ۹ کودک ، یکی مبتلا به آسم است. موارد ابتلا به آسم از سال ۱۹۷۶ تا کنون دوبرابر شده است.
 9. انسان تنها قادر به مشاهده ۱۰ درصد از آلاینده های موجود در هوای اطراف خود است.
 10. ۸۰ درصد ذرات معلق قابل مشاهده در یک شعاع نور خورشید در منازل ، از سلول های مرده پوست انسان تشکیل شده اند.
 11. انسان تنها قادر به مشاهده ۱۰ درصد آلاینده های موجود در هوای اطراف خود است.
 12. یکی از فراوان ترین آلاینده های موجود در هوای منازل ، فرمالدئید است. به گزارش EPA ، فرمالدئید یکی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان است.
 13. ترکیبات آلی فرار (VOC) ، ترکیباتی هستند که از رنگ ها ، شوینده ها ، حشره کش ها ، آفت کش ها ، دستگاه های پرینتر و کپی ، ماژیک ، برخی از لوازم منزل و مصالح ساختمانی منتشر می شوند و تنفس آنها آثار زیانبار گوناگونی را به دنبال دارد. تحقیقات نشان می دهد که میزان ترکیبات آلی فرار در محیط های بسته ۲ تا ۵ برابر بیش از محیط های باز است.
 14. دود ناشی از مصرف دخانیات (سیگار ، قلیان و … ) حاوی ۴۰۰۰ ماده شیمایی مضر است که از این میان ۲۰۰ ماده در رده سموم خطرناک قرار دارند.
 15. کیفیت پایین هوای داخل منزل می تواند باعث آسم ، سردرد ، خشکی چشم ، گرفتگی بینی ، حالت تهوع و خستگی شود.