در این مقاله با آموزش نصب اجاق گاز همراه هستیم. اجاق گاز از گذشته تاکنون تغییرات بسیاری کرده است. در گذشته تنها اجاق گاز نوع ایستاده مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه با اجاق گاز‌های ایستاده، ایستاده فردار، برقی، صفحه‌ای، صفحه‌ای برقی و … مواجه هستیم. اجاق گازها را می‌توان از لحاظ روش نصب به دو بخش ایستاده و صفحه‌ای تقسیم کرد. اجاق گازهای ایستاده شامل اجاق گازهای معمولی و فردار ایستاده هستند. معمولاً جایی در زیر هود برای نصب این اجاق گازها در آشپزخانه تعبیه ‌شده است. اما محل قرارگیری اجاق گازهای صفحه‌ای بر روی یکی از کابینت‌های آشپزخانه است. اجاق گازهای رومیزی به دلیل تنوع بیشتر در محل قرارگیری به منظور چیدمان محیط آشپزخانه بسیار مناسب‌تر هستند. در ادامه این مقاله با نکات محل قرارگیری اجاق گاز و آموزش نصب اجاق گاز صفحه‌ای و ایستاده آشنا خواهید شد.

نکات مهم در آموزش نصب اجاق گازهای رومیزی و ایستاده

فضای نصب هردوی اجاق گازهای رومیزی و ایستاده در آشپزخانه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در یکی از سه رأس مثلث “کار” قرار بگیرد. مثلث کار در آشپزخانه شامل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز است. فاصله این سه عنصر نه باید از یکدیگر زیاد باشد نه کم. البته در بعضی آشپزخانه‌های کوچک، تمامی این عناصر به صورت خطی و در کنار هم چیده شده‌اند.

فضای قرارگیری هردوی اجاق گازها ایستاده و رومیزی در آشپزخانه باید به‌گونه‌ای باشد که در مجاورت پنجره و پرده قرار نگیرد.محل قرارگیری اجاق گازها باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که از دو طرف آن فضای کافی وجود داشته باشد تا به عنوان میز کار مورد استفاده قرار گیرد. در نصب اجاق گازهای صفحه‌ای باید به این مورد دقت بیشتری شود.اجاق‌گازها باید در محلی نصب شوند که بالای آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها هود کار گذاشته شود تا بخارات و بوی نامطبوع ناشی از طبخ غذا را تهویه کند.

آموزش نصب اجاق گازهای ایستاده

نصب اجاق گازهای ایستاده امری بسیار ساده است. در صورتی که فضای مناسب برای قرار دادن گاز را انتخاب کرده‌اید. به راحتی می‌توانید اجاق گاز را در محل مناسب آن نصب کنید. 

مراحل نصب اجاق گازهای معمولی و فردار ایستاده به شرح زیر است :

ابتدا دستگاه را از کارتون خارج کنید.

پیش از نصب دستگاه باید شلنگ مخصوص انتقال گاز و همچنین دو عدد بست تهیه کرده باشید.

اجاق گاز را در محل موردنظر قرار دهید.

پایه‌های آن را در ارتفاع مدنظر تنظیم کنید.

یکسر شلنگ انتقال گاز را به خروجی شیر انتقال و سر دیگر آن را به ورودی اجاق گاز وصل کنید. سپس با استفاده از بست‌ها آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را محکم کنید.

دستگاه را در جای خود فیکس کنید.

پیش از استفاده از دستگاه شلنگ و شیر انتقال گاز را از لحاظ عدم نشتی چک کنید.

آموزش نصب اجاق گازهای صفحه‌ای

آموزش نصب اجاق گازهای صفحه‌ای به‌سادگی نصب اجاق گازهای ایستاده نیست. همان‌طور که گفته شد این اجاق گاز درون کابینت تعبیه می‌شود. بنابراین باید با توجه به‌اندازه گیری و ابعاد آن کابینت را برش داد.

ابتدا اجاق گاز صفحه‌ای را به محل نصب آن انتقال دهید.

آن را از بسته‌بندی خارج کنید.

در اجاق گازهای صفحه‌ای گازی، مشعل و شعله پخش‌کن را بردارید تا در حین کار آسیب نبینند.

اجاق گاز صفحه‌ای را بلند کنید و آن را به پشت بچرخانید. (صفحه اجاق گاز را بر روی یک سطح نرم یا اسفنجی قرار دهید تا ترموکوپل و فندک اجاق گاز در اثر برخورد با زمین آسیب نبیند)

پیش از اقدام به نصب اجاق گازها جزییات دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کنید.

اگر گاز صفحه‌ای شما شابلون دارد، از شابلون برای اندازه‌گیری استفاده کنید. در صورتی که گاز شما شابلون ندارد با استفاده از یک متر ابعاد باکس زیرین را اندازه‌گیری کنید.

اندازه‌های حاصل را روی صفحه کابینت پیاده کنید. ترجیحاً اندازه‌ها را چک کنید تا اشتباهی صورت نگیرد.

معمولاً بین دیوار و صفحه کابینت قرنیز 3 سانتی‌متری در نظر گرفته می‌شود.

خط برش باید به‌گونه‌ای باشد که از طرفین کابینت حدود 40 سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

همچنین باید دقت شود که خط برش زیاد جلو نباشد. یعنی از سمت جلو فاصله بیشتری داشته باشد.

با استفاده از دریل و مته سوراخ‌هایی در 4 گوش آن ایجاد کنید سپس با عمودبر، برشکاری را انجام دهید.

پس از برشکاری خاک اره را با استفاده از جاروبرقی جمع کنید.

به منظور جلوگیری از جذب رطوبت و آب‌بند شدن، تمام قسمت‌هایی که برش داده‌اید را با استفاده از چسب آکواریوم بپوشانید.

زمانی که چسب کاملاً خشک شد، اجاق گاز صفحه‌ای را در جای خود قرار دهید.

اگر گاز شما دارای بست‌های اتصال به بدنه است، با استفاده از یک پیچ‌گوشتی گاز را به کابینت پیچ کنید. بعضی اجاق گازها نیز دارای چسب نواری هستند که اجاق گاز صفحه‌ای را بر روی کابینت فیکس می‌کند. در صورتی که اجاق گاز صفحه‌ای شما از این نوع است ابتدا گاز را در جای خود قرار دهید و با استفاده از یک ماژیک محل قرارگیری آن را خط‌کشی کنید. سپس اجاق گاز برداشته، چسب‌ها را بر روی محل خط‌کشی شده بچسبانید و سپس اجاق گاز را بر روی آن فیکس کنید.

پس از نصب اجاق گاز صفحه‌ای با استفاده از چسب آکواریوم دور تا دور اجاق گاز را آب‌بند کنید.

شلنگ گاز را وصل کنید.

مشعل‌ها را در جای خود قرار دهید و از اجاق گاز استفاده کنید.