آشپزخانه گران‌ترین و چالش برانگیزترین بخش هر منزل است. می‌دانید چرا؟ چون سایر بخش های منزل را می‌توانید با چند دکوری بزرگ، تابلو یا حتی مبلمانی زیبا، دلپذیر کنید اما جذاب کردن آشپزخانه هرگز به این راحتی نیست دلیل اول آن است که اگر لوازم آشپزخانه را به درستی انتخاب نکنید آشپزخانه‌تان ظاهری زمخت و نچسب خواهد داشت که هیچ رغبتی به آشپزی در آن نخواهید داشت و از آن مهم‌تر آشپزخانه کاربردی‌ترین بخش منزل است؛ زیرا قرار است در آن‌جا آشپزی کنید، شست‌شو کنید و مواد غذاییتان را نگه دارید، بنابراین با چالشی بزرگ رو‌به‌رو خواهید شد اینکه آشپزخانه کاربردی باشد یا زیبا؟ یا اصلا می‌توان زیبایی و کاربری را توامان در آشپزخانه داشت یا خیر؟!

این سؤالاتی است که قرار است در این مقاله به آن پاسخ دهیم و به شما کمک کنیم که آشپزخانه‌ای داشته باشید که در عین زیبایی کاربرد فراوان داشته باشد. در ادامه چند دستورالعملی برای کمک به انتخاب عناصر اصلی طراحی ظاهری آشپزخانه، انتخاب لوازم آشپزخانه و کاربردی بودن آن ارائه شده است:

1- انگیزه شما از بازطراحی آشپزخانه چیست؟

هر تغییری می‌تواند جبنه مثبت و منفی خود را داشته باشد. اما تغییر در دکوراسیون و طراحی آشپزخانه قطعا یک کار مثبت است. این مساله باعث پویایی محل زندگی شما و لذت بیشتر حضور در محیط آشپزخانه را به ارمغان می‌آورد. پس درنگ نکنید و انجامش دهید، اما توصیه ما این است که پیش از صرف میلیون‌ها هزینه برای طراحی مجدد و خرید لوازم آشپزخانه گرانقیمت، این مقاله را تا انتها بخوانید!

2-  کابینت قلب تپنده آشپزخانه شماست.

کابینت های جدید، یا ظاهر جدیدی برای کابینت‌های موجود، تأثیر عجیبی در ظاهر آشپزخانه دارند. برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده مجدد از کابینت‌های موجود یا جایگزینی آنها با مدل‌های جدید، از خود این سؤال‌ها را بپرسید: آیا فضای کافی برای وسایل دارم؟  آیا کابینت هایم را دوست دارم؟ آیا کابینت و کشوهای فعلی نیازهای من را برآورده می‌کند؟ آیا کابینت‌های من به اندازه مناسب و در مکان‌های مناسب هستند؟ اطمینان حاصل کنید که تولیدکننده کابینت شما کمک می‌کند درک کنید که چه نوع کابینت متناسب با نیاز شما باشد و عملکرد و ظاهر بلند مدت را ارائه می‌دهد. بسیاری از طراحان کابینت از طریق طراحی سه بعدی نرم افزاری، نمای کابینت‌ها را قبل تولید تهیه می‌کنند. می‌توانید پیش از انجام کار آن را بررسی کنید تا به طرح دلخواه خود برسید.

3. کانتر یا همان سطح کاری بالای کابینت

کانتر قسمتی بسیار کاربردی و یکی از مهم‌ترین اجزا و لوازم آشپزخانه است که در طراحی کابینت‌ها در ایران کمتر به آن توجه می‌شود، اگر کابینت‌هایتان کانتر ندارند، همین الان فکری به حال آن کنید و اگر به فکر تعویض میزهای کانتر اوپن آشپزخانه هستید، دوام، زیبایی‌شناسی و نگهداری و همچنین هزینه را در نظر بگیرید. گرانیت در مقایسه با سنگ مرمر یا سنگ آهک سخت‌تر است، اما کامپوزیت‌ها به جای سنگ‌های طبیعی می‌تواند حتی دوام بیشتری داشته باشد. سطوح جامد طرح‌های یکپارچه‌ای ارائه می دهند و اغلب نسبت به لکه‌ها و خراش مقاومت بیشتری دارند. اگر به یک کانتر اقتصادی مقرون به صرفه تر نیاز دارید، ورقه‌های طرح MDF گزینه‌ی مناسبی است.

یک اشتباهی که اغلب ما مرتکب می‌شویم کانتر آشپزخانه را با انواع و اقسام ظروف آشپزخانه یا دکوری‌های مختلف اشغال می‌کنیم، گرچه در برخی موارد به دلیل کوچک بودن آشپزخانه‌ها این کار ناگزیر است، اما اگر جای کافی برای ظروفتان دارید، این قسمت کاربردی را به چیدن دکوری اختصاص ندهید.

4- سینک و شیر آب را با نگاهی بلندمدت انتخاب کنید

شیرآلات و موارد تاسیساتی، مکمل آشپزخانه شما هستند. سینک‌ها به قدری تنوع دارند که انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. در مورد شیرهای آب نیز همین مورد وجود دارد. برندهای مختلفی اعم از ایرانی و خارجی در بازار موجود است. لازم به ذکر است صنعت شیرآلات ایران بسیار قدرتمند است و محصولات خود را حتی به اروپا نیز صادر می‌کند. لذا بیشتر گزینه‌های داخلی را مدنظر قرار دهید.

پیشنهاد میشود مقاله شیرآلات مدرن و لاکچری در خانه های امروزیرا مطالعه نمایید. 

شیرآلات می‌توانند اهرمی یا چرخشی باشند. هم‌چنین برای خانه‌های لوکس گزینه‌های گران‌قیمتی نظیر شیرآلات برقی و لیزری نیز وجود دارد. مهم کاربری محصول و سهولت استفاده از آن است.

پیشنهاد میشود مقاله آیا شیرهای آشپزخانه تنوع دارد؟ را مطالعه نمایید.

5- کف‌پوش آشپزخانه

همانطور که شما در حال بازسازی و انتخاب مجدد لوازم آشپزخانه خود هستید، ممکن است بخواهید کف را نیز جایگزین کنید. آیا پیمانکار شما گزینه‌ها و توانایی انجام این کار را به صورت همزمان دارد؟ یک مشاور طراحی حرفه‌ای به شما کمک می‌کند یک نوع کفپوش را انتخاب کنید که با کابینت‌ها و میزهای رومیزی و سایر وسایل شما هماهنگ باشد. مانند سایر انتخاب‌ها، هنگام تکمیل کفپوش برای تکمیل ترمیم آشپزخانه خود، دوام، نگهداری و طراحی را در نظر بگیرید.

6- ظروف آشپزخانه را فراموش نکنید

حال که تمامی جوانب را در نظر دارید، به این فکر کنید که آیا در ظاهر جدید آشپزخانه شما، ظروف و وسایل با یکدیگر هماهنگی دارند؟ ظروف نقش مهمی در ظاهر آشپزخانه دارد. اگر ظاهر و رنگ ست ظروف متناسب با فضا باشد، زیبایی آشپزخانه شما را دوچندان خواهد کرد.

چند مورد اساسی وجود دارد که در وسایل و لوازم آشپزخانه جدید می‌توانید تغییر دهید. شاید مهم‌ترین آن‌ها سرویس‌ آشپزخانه باشد. این سرویس‌ها فضای کافی برای نگهداری ادویه، چای، قند و شکر و بسیاری مواد دیگر را فراهم می‌کنند. ویژگی مهم آن‌ها طراحی یک‌دست و زیبا است. لذا آشپزخانه شما زیبایی دوچندان می‌یابد.

دیگر سرویس‌ های آشپزخانه که شاید کمتر به آن توجه کنید نظیر سینی، قاشق و چنگال، سرویس قابلمه و... است. توجه داشته باشید، زیبایی و یکپارچگی این وسایل برای نمایش به دیگران نیست. به خودتان فکر کنید. یک محیط زیبا و پویا حس زندگی و لذت را به شما هدیه می‌کند.